Gra w piłkę ręczną wymaga dużego treningu!

Gra w piłkę ręczną wymaga dużego treningu pod okiem doświadczonego instruktora lub trenera. W naszym kraju powstaje coraz więcej nowoczesnych hal sportowych i boisk. Młodzież ma teraz gdzie się podziać i nie musi już wystawać pod blokiem przez kilka godzin dziennie. Sytuacja zmienia się na lepsze, więc może za jakiś czas poznamy nowe talenty, które stworzą nowe możliwości i zdobędą wiele nagród i medali. Z naszym sportem nie jest wcale tak źle. Dowodem na to może być choćby piłka ręczna, która staje się coraz bardziej popularna w Polsce.

Trzeba jednak pamiętać, że popularny szczypiorniak jest sportem bardzo kontaktowym i nietrudno w nim o kontuzję. Dlatego też odpowiednie przygotowanie teoretyczne i treningowe jest tutaj niezbędne. Poniżej proponujemy kilka ćwiczeń i zabaw do przepracowania przed prawdziwą grą.

Berek w trójce

Przybory i urządzenia: boisko do piłki ręcznej.
Uczestnicy: dowolna liczba trzyosobowych zespołów.

Organizacja i przebieg zabawy: Każda trójka składa się z berka, ociekającego oraz przeszkadzającego: ten ostatni stara się zawsze znaleźć między pierwszym a drugim. Co minutę następuje zmiana ról. Trener ustala sposób poruszanie się zawodników. Berkowi liczy się ilość złapań. Zabawa przebiega zgodnie z przepisami gry ciałem. Wyróżnia się w każdej trójce zawodnika, który najwięcej razy złapał oraz przeszkadzającego, który najlepiej ochraniał uciekającego.

Wyścig krokiem dostawnym

Przybory i urządzenia: boisko do piłki ręcznej.
Uczestnicy: dwie drużyny o równej liczbie zawodników.

Organizacja i przebieg wyścigu: Drużyny ustawiają się na przemian w szeregu na linii środkowej boiska. Zawodnicy każdej drużyny są skierowani twarzami do innej linii końcowej boiska. Na sygnał trenera startują w odwrotnych kierunkach, poruszając się krokiem dostawnym do linii końcowych boiska i po dotknięciu dwoma rękami o wracają na linię środkową. Drużyna, która szybciej ustawi się na linii, zdobywa jeden punkt. Wyścig trwa do zdobycia przez jedną z drużyn trzech punktów.

Wyścig z obrotami

Przybory i urządzenia: w dwóch kolorach koszulki do oznaczenia zawodników drużyn, boisko do piłki ręcznej.
Uczestnicy: dwie drużyny o równej liczbie zawodników.

Organizacja i przebieg wyścigu: Drużyny ustawiają się w szeregach na liniach bocznych boiska, kryjąc w parach naprzeciwko. Trener ustala sposób poruszania się. Na sygnał ustalonym sposobem poruszają się do środka, przed przeciwnikiem każdy wykonuje dwa obroty dokoła i po wyminięciu biegnie na linię startu przeciwnej drużyny. Drużyna, która szybciej ustawi się na linii, zdobywa jeden punkt. Wyścig trwa do zdobycia przez jedną drużyną trzech punktów.

Sztafeta cwałem parami

Przybory i urządzenia: w dwóch kolorach koszulki do oznaczenia zawodników drużyn, boisko do piłki siatkowej.
Uczestnicy: dwie drużyny o równej, parzystej liczbie zawodników, dwóch sędziów.

Organizacja i przebieg sztafety: Zawodnicy drużyn parami, trzymając się za ręce, ustawiają się za linia końcową boiska. Sędziowie zajmują miejsca na linii środkowej. Na sygnał trenera pierwsze pary z drużyn poruszają się cwałem do przeciwległej linii końcowej i po jej przekroczeniu obydwiema stopami wracają z powrotem. Kolejna para rusza, gdy poprzednia minie linię startu. Sztafeta kończy się po 3-4 kolejkach (ustala trener). Drużyna, która pierwsza ukończy sztafetę, otrzymuje 20 punktów, druga – 19. Za każdy popełniony przez zawodnika i zauważony przez sędziego błąd – nieprawidłowe poruszanie się, rozłączenie się pary, nieprzekroczenie linii półmetka, falstart – drużynie odejmuje się po jednym punkcie. Wygrywa ta, której pozostanie ich więcej.

3 komentarze

  1. Szymon pisze:

    Grą w piłkę ręczną zaraził mnie mój nauczyciel w szkole średniej. Dzięki niemu mogłem zrozumieć jak przyjemny jest ten sport. Dziś zachęcam swoje dzieci wysyłając je na dodatkowe treningi i oczywiście na letnie obozy.

  2. Marzena pisze:

    Mój syn uwielbia piłkę ręczną. Trafiłam na tą stronę, ponieważ szukałam jakiegoś ciekawego obozu na wakacje. Czy znacie jakieś biuro oferujące takie wyjazdy ?

  3. Kasia pisze:

    Ja od wielu lat wysyłam swoje dzieci na wakacje z Biurem ZLOT. Jeżeli chodzi o obozy piłki ręcznej, to zobacz na tej stronie: http://www.serwiswakacyjny.com/kolonie-i-obozy-z-pilka-reczna,t-182.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *